Dębiczanie uczcili 150. rocznicę Powstania Styczniowego

Mszą św. rozpoczęły się dębickie obchody 150.rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Po jej zakończeniu uczestnicy  przeszli na Stary Cmentarz, gdzie został odsłonięty i poświęcony krzyż upamiętniający to ważne wydarzenie w historii Polski. Wśród zgromadzonych pocztów sztandarowych hołd bohaterom oddali m.in.: Starosta Powiatu Dębickiego Władysław Bielawa, Zastępca Burmistrza Mariusz Trojan, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Stanisław Leski, nauczyciele i uczniowie szkół dębickich oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich. W imieniu posła na Sejm RP Jana Warzechy wiązankę okolicznościową złożył asystent posła – Piotr Wójciak.
Powstanie było odpowiedzią na zaostrzającą się politykę Rosjan oraz tak zwaną brankę Aleksandra Wielopolskiego. Był to niespodziewany pobór do wojska rosyjskiego, który miał objąć około 12 tysięcy osób, podejrzewanych o przynależność do organizacji patriotycznych. 22 stycznia 1863 roku Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do powstania przeciwko Rosji. Na to wezwanie 6 tysięcy powstańców zaatakowało rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W niedługim czasie działania wojenne rozszerzyły się na cały kraj, a następnie na tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Powstańcy styczniowi stworzyli przed 150 laty pierwsze polskie państwo podziemne, czyli rozbudowane konspiracyjne struktury, które pozwoliły funkcjonować temu ruchowi ponad rok.
Powstanie styczniowe było największym zrywem niepodległościowym w XIX wieku. Walki powstańców z Rosjanami trwały ponad rok, zginęło w nich około 30 tysięcy Polaków. Po zakończeniu walk na zesłanie skazano około 40 tysięcy rodaków.