Co roku – 1 marca – będzie w Polsce obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu będziemy oddawać hołd pamięci żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy w latach 40-tych 50-tych i na początku 60-tych XX wieku walczyli o wolną Polskę. W tym roku obchodzimy go po raz pierwszy.
Jednym z pomysłodawców Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był były prezes IPN, śp. Janusz Kurtyka.
W 2009 roku projekt ustawy ustanawiającej to święto państwowe złożył śp. Prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie brzmiało: „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
W dniu 3 lutego 2011 roku ustawę przyjął polski parlament. Co roku będziemy czcić pamięć, związanego z Dębicą bohatera, majora Adam Lazarowicza, kierującego Okręgiem Rzeszowskim, organizacją Wolność i Niezawisłość. Wszyscy czołowi działacze WiN przeszli niezwykle okrutne śledztwo pod nadzorem NKWD. W wyniku procesu, który toczył się w 1950 roku Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz i inni przywódcy WiN skazani zostali na karę śmierci. Lazarowicz został zamordowany 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
Minęło już 60 lat jak w więzieniu na warszawskim Mokotowie stracono siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość podziemnej organizacji niepodległościowej.