Pomnik na 100-lecie Niepodległości stanął na dębickim Rynku

Pomnik z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dedykowany bohaterom walk o wolność został odsłonięty i poświęcony w niedzielę 20 stycznia na dębickim Rynku. Uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojskowym i Placu Gryfitów oraz msza święta w kościele pw. św. Jadwigi.

W swoim wystąpieniu burmistrz Mariusz Szewczyk podziękował Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosławowi Szarkowi, dyrektorowi Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adamowi Siwkowi oraz pracownikowi instytutu dr. Damianowi Markowskiemu, za wsparcie inicjatywy oraz dofinansowanie budowy w wysokości 110 tys. złotych. Okolicznościowy list od dr. Jarosława Szarka odczytał dr Piotr Szopa – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie.

Aktu odsłonięcia pomnika dokonali: Jan Warzecha – Poseł na Sejm RP, Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, dr Piotr Szopa z rzeszowskiego IPN oraz Mariusz Szewczyk burmistrz miasta Dębicy i Mateusz Cebula przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy.

Po poświęceniu monumentu ks. Ryszard Piasecki odczytał apel pamięci, po którym kompania honorowa 33. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT oddała salwę honorową. Wydarzenie uświetniła obecność konnych pocztów sztandarowych reprezentowanych przez wszystkie pułki kawaleryjskie stacjonujące w okresie międzywojennym w Dębicy: 9. i. 20. Pułk Ułanów oraz 5. Pułk Strzelców Konnych.

_______________________

Odsłonięty pomnik składa się z dwóch betonowych pylonów wysokich na ponad 4,5 metra. W centralnej części umieszczony został szeregowy żołnierz II Brygady Legionów, zaś z pylonów wzbija się do lotu Orzeł Biały – wzorowany na godle Rzeczypospolitej Polskiej z 1919 roku.

Na prawym pylonie widnieje napis:

W HOŁDZIE BOHATEROM WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

MIASTO DĘBICA, INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

W STULECIE ODRODZENIA PAŃSTWA POLSKIEGO 1918-2018

Na tylnych pylonach umieszczono tablice z nazwami ważniejszych bitew z lat 1914-1920 oraz nazwiskami poległych legionistów i żołnierzy 9. Pułku Ułanów z Dębicy.

Projekt upamiętnienia został opracowany przez artystów: Ewę i Romana Fleszarów, a jego wykonanie powierzono Zakładowi Odlewnictwa „Formax” oraz Zakładowi Usług Miejskich w Dębicy.

 

Na podst. www.debica.pl