Latoszyn zaprasza na zabiegi przyrodolecznicze i kąpiele siarkowe

In Bez kategorii by sanescobarDodaj komentarz

W środę 25 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Przychodni Zdrojowej w Latoszynie oraz inauguracja budowy basenu rehabilitacyjnego, który wejdzie w skład powstającego tam kompleksu uzdrowiskowego. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. 

Latoszyński ośrodek przyrodoleczniczy od początku lipca przyjmuje pacjentów, którzy mogą skorzystać z szeregu zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, w tym z zabiegów z wykorzystaniem wyjątkowych wód siarczkowo-siarczkowodorowych, którymi dysponują tylko 4 uzdrowiska w Polsce. Idea budowy uzdrowiska w Latoszynie opiera się na planach jeszcze z XIX w. kiedy to miejscowość słynęła ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera. Działania wójta gminy – Stanisława Rokosza zmierzające do odbudowy i reaktywacji uzdrowiska poparli m.in. obecni na uroczystości prof. Jan Sarna (dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu) i Jan Golba (prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych w Polsce, burmistrz Muszyny), a wcześniej także nieżyjący już kardiochirurg prof. Zbigniew Religa i senator Stanisław Zając.

Zgodnie z projektem powstanie trzykondygnacyjny budynek basenu rehabilitacyjnego (umowa na jego budowę została podpisana 6 kwietnia 2018 r.), budynek pijalni, tężnia solankowa, miejsce muzykoterapii – zadaszona scena z widownią, ścieżki ruchowe, plac zabaw, siłownia zewnętrzna i parkingi. Ogólna wartość projektów to 10,7 mln zł z czego dofinansowanie wynosić będzie prawie 6,1 mln zł. Dzięki dotacji, którą udało się zdobyć, projekty zostaną zrealizowane najpóźniej w 2020 roku. W planach jest również obiekt z zapleczem hotelowo–rekreacyjnym. Długofalowe założenia to 3500 pacjentów rocznie i stworzenie bazy noclegowej na ok. 200 łóżek. Budynek o powierzchni użytkowej 7 tys. m² ma być gotowy na jednorazowe przyjęcie ok. 200 kuracjuszy w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

 

Dodaj komentarz