Forum Regionów Trójmorza w Jasionce

In Bez kategorii by sanescobarLeave a Comment

We wtorek 3 lipca w podrzeszowskiej Jasionce odbyło się Forum Regionów Trójmorza. Jest to projekt łączący 12 krajów leżących w obrębie Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego głównie na platformie dyskusji, regionalnej współpracy i realizacji wspólnych projektów w dziedzinie transportu i infrastruktury energetycznej.

W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, a także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Prezydent, otwierając forum, podkreślił znaczenie nowego rozdziału inicjatywy „Trójmorza”, która we wtorek symbolicznie zainaugurowała jej wymiar lokalny i transgraniczny. Zdaniem prezydenta „Trójmorze” jest pozytywną odpowiedzią na europejskie i regionalne dylematy oraz wyzwania. Podczas inauguracji Forum podpisano deklaracje na rzecz utworzenia Obserwatorium Regionów Trójmorza. Wśród sygnatariuszy byli przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego, Głównego Urzędu Statystycznego oraz samorządu województwa podkarpackiego.

W kolejnej części marszałek Sejmu podczas rozmowy z prof. Maciejem Szymanowskim, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie i ekspertem ds. międzynarodowych, odpowiadał na pytania dotyczące budowy potencjału obszaru „Trójmorza w oparciu o współpracę międzyregionalną. Marek Kuchciński podkreślił znaczenie roli parlamentów w tworzeniu podstaw prawnych, których zadaniem jest doprowadzenie do czytelnych zasad zachęcających do polityki rozwoju inwestycji. Jak zaznaczył, parlamenty tej części Europy prowadzą rozmowy w celu powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Trójmorza.

Oprócz wystąpień prezydenta i marszałka odbyły się także dwa panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli krajów biorących udział w wydarzeniu. Paneliści rozmawiali o inicjatywie „Trójmorza” jako wyzwaniu i szansy dla regionów, a także jednym z zasadniczych elementów projektu – drodze Via Carpathia jako szlaku wspólnoty interesów.

Organizatorem Forum Regionów Trójmorza był samorząd województwa podkarpackiego przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP i patronacie honorowym Prezydenta RP.

 

Leave a Comment