Zbyszko Cyganiewicz patronem szkoły w Jodłowej-Wisowej

In Bez kategorii by sanescobarLeave a Comment

W sobotę 23 czerwca Szkoła Podstawowa Nr 3 w Jodłowej otrzymała oficjalnie imię patrona – Zbyszka Cyganiewicza – wybitnego polskiego zapaśnika o sławie międzynarodowej, urodzonego w Jodłowej pod koniec XIX w.

Uroczyste nadanie imienia rozpoczęło się mszą św. w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego, następnie  w budynku podstawówki odczytano akt nadania imienia. W czasie uroczystości zaprezentowano film z okazji 80-lecia placówki w Wisowej oraz przygotowany przez uczniów program artystyczny. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień i promocji książki o Wisowej. Wydarzeniu towarzyszyły atrakcje dla dzieci, a całość zakończyła zabawa taneczna.

Zbyszko Cyganiewicz (właściwie: Jan Stanisław Cyganiewicz) to polski zapaśnik o międzynarodowej sławie, specjalizujący się w walce klasycznej i wolnoamerykańskiej. Urodził się w Jodłowej-Wisowej 1 kwietnia 1880 lub 1879 roku. Zmarł 22 września 1967 w St. Joseph w USA. Uważany był za jednego z najsilniejszych ludzi swych czasów. Wygrał ponad tysiąc walk, trzykrotnie zdobywał tytuł zawodowego mistrza świata w zapasach. Dorobił się ogromnej fortuny. Po zakończeniu kariery został promotorem sportowym w USA. Był ponadto niezwykle inteligentny – zaczął studia prawnicze, które przerwał z powodu kariery sportowej, znał jedenaście języków. Grał również w filmach. 

W roku 2014 odsłonięto jego pomnik przy szkole w Wisowej.

 

 

Leave a Comment