Rozmawiali o wschodniej obwodnicy Tarnowa

In Bez kategorii by sanescobarLeave a Comment

We wtorek 19 czerwca w Sali Lustrzanej Urzędu Miasta Tarnowa w sprawie przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa rozmawiali samorządowcy z miasta i sąsiednich gmin, parlamentarzyści, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Krakowa oraz Rzeszowa, miejscy urzędnicy, tarnowscy radni i mieszkańcy. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie, Ryszarda Pagacza, który podkreślił, że rosnący ruch samochodowy zmusza władze miasta do szukania nowych rozwiązań komunikacyjnych.

Obwodnica wschodnia jest od dłuższego czasu tematem, który budzi szereg zastrzeżeń, szczególnie ze strony mieszkańców. Decyzję o budowie obwodnicy podjęto w poprzedniej kadencji władz samorządowych miasta, a obecna władza realizuje wcześniejsze zobowiązania. Z jednej strony istnieje pilna potrzeba budowy obwodnicy, z drugiej jednak należy dbać o interesy mieszkańców.

Obwodnica ma wyprowadzić uciążliwy ruch tranzytowy również ciężkich pojazdów z Tarnowa poza granice miasta. Tranzyt prowadzący teraz ulicą Jana Pawła II powoduje powstawanie korków, hałasu i zanieczyszczeń, dlatego wśród mieszkańców Tarnowa wiele osób popiera budowę. Z kolei dla mieszkańców Woli Rzędzińskiej budowa drogi w wybranym przebiegu może oznaczać konieczność wyburzenia kilkudziesięciu domów i budynków gospodarczych, dlatego cały czas trwa analiza odwołań mieszkańców. W zależności od wyniku decyzji w tej sprawie kolejnym etapem będą badania geologiczne oraz konsultacje społeczne celem ustalenia rozwiązań technicznych. W związku z tym przetarg na wykonanie inwestycji w trybie „zaprojektuj i wybuduj” mógłby zostać ogłoszony w 2020 roku.

 

 

 

 

Leave a Comment