Propozycje rządu PiS dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

In Bez kategorii by sanescobarDodaj komentarz

Bezpośrednią odpowiedzią na postulaty protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich rodzin są przyjęte dwie ustawy: o rencie socjalnej oraz nielimitowanym dostępie do świadczeń medycznych.

Istotną propozycją przedstawioną przez premiera Mateusza Morawieckiego jest Pakiet na Rzecz Dostępności PLUS 2018-2025, czyli wspólna deklaracja rządu, organizacji pozarządowych i firm, które mają działać na rzecz likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych oraz zapewnienia niezależności także obywateli starszych i osób z czasowymi lub trwałymi ograniczeniami. Na ten cel zostanie przeznaczonych 23 mld zł.

Ponadto od 1 czerwca do poziomu najniższej emerytury wzrośnie renta socjalna (z 865,03 zł do 1029,80 zł brutto – wzrost o 39%). 500 zł na rehabilitację niepełnosprawnych to kolejna pomoc oferowana przez rząd. Ustawa przygotowana na prośbę premiera gwarantuje dostępność bez limitów do wszystkich wyrobów medycznych niezbędnych do funkcjonowania osób niepełnosprawnych, rehabilitację bez kolejek, a także dostęp do ponad 100 wyrobów medycznych, takich jak cewniki, pieluchomajtki, wózki, kołnierze, protezy, ortezy czy soczewki. To realna oszczędność w domowym budżecie na poziomie co najmniej 520 zł. Podstawą do wprowadzenia kolejnych rozwiązań musi być przyjęcie nowego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności, którego projekt ma zostać zaprezentowany po 15 czerwca.

Konstruktywny i otwarty dialog prowadzony jest ze strony rządu od samego początku trwania protestu. W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” z udziałem szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej odbyło się posiedzenie zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin. Wśród tematów spotkania była m.in. opieka wytchnieniowa i turnusy rehabilitacyjne. Na zaproszenie minister z całej Polski przyjechały osoby reprezentujące i zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. Niestety protestujący w Sejmie po raz kolejny nie skorzystali z zaproszenia pani minister.

 

 

 

Dodaj komentarz