Przeniesieni w klimat żydowskich miast

In Bez kategorii by sanescobarDodaj komentarz

Tradycyjnie na zakończenie uroczystości 3-majowych w naszym mieście, choć tym razem w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, odbyła się premiera widowiska artystycznego „Tych miasteczek nie ma już”.  Ponownie profesjonaliści i artyści amatorzy z  Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego pod kierunkiem Pawła Adamka przenieśli nas w czasy nieistniejących  już dziś żydowskich miasteczek.

Scenariusz spektaklu został oparty na motywach listu Andrzeja Fredry do Henryka Sienkiewicza, wierszy: „Tak malował Pan Chagall” Wojciecha Młynarskiego, „Chwalmy Pana” Agnieszki Osieckiej, „Elegia miasteczek żydowskich” Antoniego Słonimskiego, pieśni „Kala kalla” Erica Whitacre’a, ludowej pieśni żydowskiej „Hava nagila”, musicalu Jerry’ego Bocka i Sheldona Harnicka „Skrzypek na dachu”.

Gratulacje należą się wszystkim artystom i innym zaangażowanym w musical, a szczególnie Janowi Michalakowi – rewelacyjnemu odtwórcy roli mleczarza, no i oczywiście Pawłowi Adamkowi – pomysłodawcy i kierownikowi widowiska. Widzowie, którzy jak zwykle dopisali, wypełniając całą salę, zostali wprowadzeni w klimat zabawnej akcji, rozgrywanej w małomiasteczkowej społeczności żydowskiej.

Przed rozpoczęciem widowiska ks. Józef Dobosz otrzymał tytuł Zasłużony dla Powiatu Dębickiego. To honorowe odznaczenie emerytowany proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy otrzymał od władz powiatu, a w wygłoszonej laudacji doceniono jego ponad 30-letnią pracę w parafii, utworzenie hospicjum domowego, a także wkład w zainicjowanie Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Polonia Semper Fidelis”.

 

Dodaj komentarz