Dębiczanie odznaczeni w Rzeszowie

In Bez kategorii by sanescobarLeave a Comment

W poniedziałek 23 października 2017 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń „Krzyż Wolności i Solidarności” oraz „Świadek Historii”.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
„Krzyż Wolności i Solidarności” to wyjątkowe odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL przyznawane przez Prezydenta RP na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.W tym roku wśród odznaczonych znaleźli się dębiczanie – Stanisław Leski i Czesław Parys.
Podczas uroczystości prezes IPN wręczył także Nagrody Honorowe „Świadek Historii”. W tegorocznej edycji laureatami zostali: ks. biskup Edward Frankowski, Ewa Kuberna, Maria Mirecka-Loryś, mjr Franciszek Sagan, Bogusława Wąs i dębiczanin – Maciej Małozięć.
Była to już szósta rzeszowska edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Leave a Comment