O ważnych inwestycjach drogowych podczas konferencji w Jasionce

In Bez kategorii by sanescobarLeave a Comment

W poniedziałek 16 października w Jasionce koło Rzeszowa odbyła się konferencja pt. „Teraźniejszość i przyszłość zrównoważonego układu komunikacyjnego Podkarpacia”. Wicestarosta powiatu dębickiego – Mateusz Pasek w imieniu naszego powiatu podpisał także list intencyjny w sprawie budowy węzła na autostradzie A4 w miejscowości Pilzno.

Poniedziałkowa konferencja rozpoczęła się prezentacją poświęconą perspektywom rozwoju sieci transportowych na Podkarpaciu. Omawiane były również kluczowe przedsięwzięcia drogowe, a także rozwój infrastruktury kolejowej i lotniczej w powiązaniu z rynkiem pasażerskim oraz towarowym.
Podczas briefingu nastąpiło uroczyste wpisanie odcinka drogi ekspresowej S19 z Babicy do Barwinka na listę podstawowych przedsięwzięć w Kontrakcie Terytorialnym. W imieniu samorządu województwa podkarpackiego podpis złożył marszałek Władysław Ortyl, a stronę rządową reprezentował Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. W tym ważnym momencie towarzyszyli również Tomasz Poręba, europoseł, który od lat zabiegał o tę drogę zarówno w instytucjach europejskich, jak i na forum krajowym, a także posłowie Bogdan Rzońca (przewodniczący sejmowej komisji ds. infrastruktury ), Wojciech Buczak, Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Już w grudniu 2016 r. przyznano blisko 70 mln zł na prace koncepcyjne tego odcinka, a wcześniej zabezpieczono finansowanie budowy fragmentu z Rzeszowa do Babicy. W czerwcu rząd RP podniósł limit finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, zapisując na Via Carpathię 21 mld zł. Te kroki zapowiadały, że wkrótce zapali się zielone światło dla odcinka Babica-Barwinek, najtrudniejszego pod względem budowlanym.
Podczas konferencji w Jasionce podpisano także listy intencyjne z przedstawicielami samorządów w związku z planowanymi inwestycjami drogowymi w województwie. Wśród nich znalazła się kluczowa dla naszego powiatu budowa nowego węzła Autostrady A4 – węzeł Pilzno oraz łącznika drogowego od węzła do DK 94 w ciągu DK 73, a ponadto takie punkty, jak budowa nowego węzła Autostrady A4 – węzeł Kolbuszowa, budowa nowego węzła Autostrady A4 – węzeł Ropczyce” i budowa nowej drogi dwujezdniowej na odcinku: Miejsce Piastowe – Sanok o parametrach drogi klasy GP w ciągu DK 28”.

 

 

 

Leave a Comment