Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w Dębowej

In Bez kategorii by sanescobarLeave a Comment

Mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Dębowej rozpoczęły się 1 października obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Po nabożeństwie odprawionym w intencji poległych żołnierzy AK poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów i szkół z terenu gminy Jodłowa udali się pod pomnik upamiętniający partyzantów Armii Krajowej w Dębowej. Po odegraniu przez orkiestrę dętą gminy Jodłowa hymnu państwowego nastąpiło odczytanie apelu pamięci i złożenie wiązanek kwiatów. Uroczystościom patronował Okręg Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pomnik Partyzantów Armii Krajowej w Dębowej został wybudowany w 1946 r. w dowód pamięci o partyzantach poległych w walce z Niemcami. Zginęło wówczas pięciu jodłowskich AK-owców: Józef Jaracz, Karol Nosal, Franciszek Słota, Julian Garbacz i Stefan Hempel. Niemcy grozili spaleniem całej wsi Dębowa.
Fundatorem pomnika jest gmina Jodłowa z inicjatywy Michała Kapłona – ówczesnego wójta gminy. Sam pomnik to betonowy blok o wysokości ok. 4 m, na ścianie frontowej widnieje krzyż w kolorze czarnym. Na dole z lewej i prawej strony są dwa przyległe bloki – na każdym w nich znajduje się marmurowa tablica zawierająca wygrawerowane nazwiska i imiona poległych partyzantów.

Leave a Comment