W Pilźnie odsłonięto i poświęcono tablicę pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

W  niedzielę 22 kwietnia 2012 roku w słynącym łaskami Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie odbyła się uroczysta msza święta oraz odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 96 ofiar katastrofy smoleńskiej z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. To pierwsza taka symboliczną tablica odsłaniana i poświęcana w tym roku w powiecie dębickim.
Inicjatorami uroczystości byli : wicestarosta Czesław Kubek,  Tadeusz Pieczonka, kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Pilźnie, a także poseł Jan Warzecha.
Na uroczystość zaproszono Panią Senator Alicję Zając – wdowę po Wicemarszałku Sejmu Stanisławie Zającu, który jak to określił poseł Warzecha: „dwa lata temu wyruszył w swą ostatnią delegację do Katynia”. Pani senator dokonała symbolicznego odsłonięcia  pamiątkowej tablicy.
Poseł Warzecha na wstępie powiedział: „Dzisiejszą uroczystością i modlitwą podczas tej mszy św. wspomnijmy poległych, złóżmy hołd bohaterom. Oddajmy cześć tym wszystkim naszym rodakom, którzy lecieli w 70 rocznicę do Katynia uczcić pamięć pomordowanych na ziemi rosyjskiej, a poprzez zachowania i czyny ludzi im nieprzychylnych,  sami zostali skazani na zagładę”.
Na zakończenie poseł Jan Warzecha podziękował Ojcu Przeorowi Jerzemu Skrzyniarzowi za odprawioną mszę świętą w intencji ofiar katastrofy i za zgodę na umieszczenie i poświęcenie tablicy, a Ojcu Lucjuszowi Wilkowi – Gwardianowi z Tarnowa za wygłoszenie pięknej nacechowanej patriotyzmem homilii nagrodzonej przez wiernych brawami.
Słowa podziękowania za okazaną szczodrość poseł skierował do fundatorów tablicy: Stanisława Jarosza, Stanisława Paleja, Celiny i Leona Chorążaków, Czesława Kubka, Aleksandra Sasa, Zenona Pieczonki, Roberta Zachary i współinicjatora  uroczystości Tadeusza Pieczonki.
Na zakończenie życzył Ojcu Przeorowi dużo Bożego Błogosławieństwa  i konsekwencji w staraniach o remont i konserwację kościoła – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia oraz klasztoru w celu zachowania potomnym jego zabytkowego charakteru.