O mnie

Jan Warzecha od 1985 roku mieszka w Dębicy. Urodził się w 1959 roku w Jodłowej na Podkarpaciu. Ukończył studia na Wydziale Ekonomiki Produkcji i Obrotu Rolnego krakowskiej Akademii Rolniczej. Zdał egzamin w Ministerstwie Skarbu Państwa uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek prawa handlowego.  Posiada uprawnienia PUNU i Wyceny Nieruchomości. Jest prawnukiem Macieja Warzechy – posła do Sejmu Krajowego we Lwowie w latach 1895-1901, pełniącego również funkcję wójta Jodłowej, wnukiem Stanisława Warzechy – wójta Jodłowej, synem Władysława i Moniki.

W latach szkolnych został wybrany przewodniczącym Rady Młodzieżowej szkoły średniej, a w czasie studiów – starostą roku. Był aktywnym uczestnikiem strajku studenckiego w 1981 roku i działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, aż do jego rozwiązania przez WRON Wojciecha Jaruzelskiego. Po studiach odbył 4-miesięczną służbę wojskową w Wyższej Oficerskiej Szkole Służb Kwatermistrzowskich w Poznaniu i 8 miesięczną praktykę podchorążego.

W latach 1985-1988 pracował na kierowniczym stanowisku wydziału zbytu w Kombinacie „Igloopol” w Dębicy. Przez 18 lat prowadził własną działalność gospodarczą, w tym przez 10 lat firmę konsultingowo–handlową. Pisał artykuły publikowane na łamach czasopism ubezpieczeniowo–finansowych. Jest autorem książek wydanych na rynek polski oraz w języku rosyjskim i czeskim dla firm z tej branży.

W 2018 roku wydał poradnik dla studentów politologii oraz aspirujących do funkcji samorządowych i politycznych pod tytułem „Od sołtysa do ministra. Klucz do wyborczego i politycznego sukcesu według praktyka”. Przedstawił w nim sposoby i techniki prowadzenia skutecznych kampanii wyborczych popartych autentycznymi przykładami, a także wskazówkami, jak efektywnie i stabilnie uczestniczyć w życiu publicznym. W 2006 roku zrezygnował z pracy menadżera w firmie ubezpieczeniowo-finansowej i jako współtwórca sukcesu wyborczego wspieranego przez niego kandydata na burmistrza, objął funkcję sekretarza miasta Dębicy. W 2007 roku kandydował w wyborach do Sejmu w okręgu nr 23 (Rzeszów), uzyskując poparcie 10 002 głosów. Ten wynik przy zastosowaniu metody D`Honta przeliczania głosów na mandaty na Podkarpaciu okazał się minimalnie niewystarczający, pomimo tego, że w VI kadencji zasiadało wtedy w ławach sejmowych ponad 180 posłów z niższym od niego poparciem.

Od 2009 roku pełnił funkcję zastępcy wójta gminy Dębica do czasu zaprzysiężenia na posła RP w dniu 5 maja 2010 roku po śp. minister Grażynie Gęsickiej. Przysługiwał mu mandat poselski jako kolejnemu z najlepszym wynikiem na liście KW Prawa i Sprawiedliwości.

Od 2008 roku został trzykrotnie wybrany przewodniczącym zarządu miejskiego i powiatowego Prawa i Sprawiedliwości w Dębicy. Jest członkiem Zarządu PiS Okręgu nr 23 Rzeszów i Rady Politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Był prezesem Stowarzyszenia Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego i Pozostałych Ofiar katastrofy Smoleńskiej w Dębicy – współinicjatorem budowy pomnika pod nazwą „Memoriał Smoleński” na Placu Mikołajkowów, na którym rosną symboliczne dęby katyńskie. Nie zważając na obstrukcję nielicznej grupy aktywistów lewicowych (gwizdali podczas aktu odsłonięcia) wspieranych przez nieprzychylne inicjatywie media, doprowadził do patriotycznych uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika w dniu 12 kwietnia 2014 roku.

W kwietniu 2011 roku zorganizował akcję rozdania ponad 1000 flag narodowych, którą po kilku latach ponowił, zachęcał w ten sposób mieszkańców regionu do wieszania ich w rocznice wielkich wydarzeń państwowych.

W wyborach parlamentarnych 2011 roku ponownie kandydował z komitetu PiS, w których otrzymał z odległego 12 miejsca na liście 12 588 głosów i zdobył ponownie mandat poselski. W 2015 roku uzyskał reelekcję, startując z ósmego miejsca i uzyskał 15 240 głosów, a w wyborach 2019 roku z startując z 11 miejsca zwiększył poparcie do 18 913 głosów wchodząc po raz czwarty do Sejmu wobec mocnej konkurencji wewnętrznej.

Po 2010 roku w VI, VII i VII kadencji pracował w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

W Sejmie IX kadencji rozpoczętej w 2019 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Jest także członkiem Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Został wybrany wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Energii i Klimatu i Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej. Należy do Parlamentarnego Zespołu Strażaków i Podkarpackiego Zespołu Karpackiego.

Należy także do Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Polski Wschodniej, Parlamentarnego Zespołu Karpackiego, Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, Parlamentarnego Zespołu Strażaków, Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Działa również w Polsko-Chilijskiej Grupie Parlamentarnej, której jest wiceprzewodniczącym, Polsko-Francuskiej Grupie Parlamentarnej oraz Polsko-Szwajcarskiej Grupie Parlamentarnej. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentarnej Grupy Polsko-Szwajcarskiej.

W 2017 roku został odznaczony Medalem Pro Patria, który przyznaje się „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Pasją posła Jana Warzechy jest literatura psychologiczna, fotografia, turystyka i podróże, tenis stołowy (jest współtwórcą sukcesów UKS Gryfek Dębica, awansu do II ligi). W wieku szkolnym grał w zespole na akordeonie.

Jest mężem Wiesławy – absolwentki Akademii Rolniczej. Dochowali się czwórki dzieci, aktualnie już dorosłych: trzech synów i córki.